21 maja 2024

Katalog internetowy firm BHP i PPOŻ

Zapraszamy do dodania swojej firmy do naszego katalogu firm

Czy warto zostać notariuszem? Z czym wiąże się jego praca?

notariusz kraków Zakrzówek

Zastanawiasz się, kim zostać w przyszłości? Przed Tobą wybór kierunku studiów? W tym artykule powiemy o tym, czy warto zostać notariuszem. Czym właściwie zajmuje się notariusz Kraków Zakrzówek i ile zarabia ten urzędnik? Jak nim zostać? Zapraszamy do lektury.  

Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz jest prawnikiem zajmującym się tworzeniem aktów prawa czyli aktów notarialnych.  W jakich sytuacjach w praktyce warto, a nawet trzeba udać się do notariusza? Do notariusza udasz się, jeśli interesuje cię:

  • Kupno lub sprzedaż nieruchomości – Aby obracać nieruchomościami, niezbędne jest wystawienie aktu notarialnego, który poświadcza transakcję.
  • Darowanie nieruchomości – Niestety, w Polsce nawet ofiarując coś komuś trzeba płaci dodatkowe podatki. Notariusz najlepiej orientuje się, w jakiej sytuacji są one konieczne.
  • Podpisanie intercyzy – Jest to coraz popularniejsza forma zabezpieczenia majątku własnego jednego ze współmałżonków.
  • Spisanie lub unieważnienie testamentu – Kwestia pieniędzy zwykle budzi wiele kontrowersji, również w rodzinach. Dlatego spisanie testament nie jest proste, a po śmierci jego właściciela często inni próbują podważyć jego postanowienia. Dlatego podpis notariusza jest tak ważny.
  • Poświadczenie, że kopia dokumentu jest zgodna z oryginałem – Ponieważ próby oszustw są tak częste, niektóre instytucje wymagają prawnego potwierdzenia, że kopia dokumentu jest zgodna z oryginałem.
notariusz Kraków

Ile zarabia notariusz Kraków Zakrzówek i czy warto nim zostać?

żeby zostać notariuszem w Polsce, trzeba ukończyć studia prawnicze i otrzymać tytuł magistra prawa, a potem zdać egzamin notarialny. Niestety, nie ma możliwości zostania notariuszem bez matury i studiów. Ponadto, studia nie są łatwe. Trzeba mieć smykałkę do nauki. Nie można być karanym za jakiekolwiek naruszenie prawa. A czy warto być tym prawnikiem? Osoba na stanowisku notariusza zarabia średnio 4280 złotych netto. Wysokość zarobków na tym stanowisku w dużej mierze zależy od doświadczenia. Notariusz Kraków z dużym doświadczeniem i zaufaniem może zarabiać nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie! Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że duże miasta mają nieco inne stawiki, niż małe mieściny.