21 maja 2024

Katalog internetowy firm BHP i PPOŻ

Zapraszamy do dodania swojej firmy do naszego katalogu firm

Toczenie CNC Inowrocław i frezowanie CNC – metody obróbki skrawaniem

Toczenie CNC Inowrocław

Proces frezowania i toczenia pozwala na uzyskanie wyrobów metalowych o odpowiem kształcie, konturze czy grubości. Oby dwa rodzaje polegają na skrawaniu materiału, jednak znacznie różnią się od siebie. Czym charakteryzują się te metody. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się.

Toczenie CNC Inowrocław – na czym polega?

Toczenie to rodzaj obróbki skrawaniem powierzchni zewnętrznych. Obróbce podlegają najczęściej materiały w kształcie brył obrotowych. Czym charakteryzuje się ta metoda? Polega na oddzieleniu wierzchniej warstwy materiału z elementu w celu nadania mu odpowiedniego kształtu oraz rozmiaru. Do tego rodzaju prac ważny jest dobór odpowiednich noży tokarskich i płytek wieloostrzowych.

Toczenie odbywa się na tokarkach. Ze względu na możliwości, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie tokarek CNC. Toczenie polega na umieszczeniu przedmiotu, który poddany zostać ma obróbce na maszynie, a następnie wprowadzenie go w ruch obrotowy. Nóż, przyłożony do powierzchni materiału wykonuje ruchy liniowe i usuwa materiał.

To, jak przebiega proces obróbki uzależnione jest nie tylko od prędkości i głębokości skrawania, ale również od doświadczenia sterującego maszyną. Maszyny CNC wymagają odpowiedniej znajomości systemu. Ważne jest odpowiednie ustawienie parametrów. Operator nadzoruje również cały proces i w razie potrzeby nanosi zmiany i wdraża odpowiednie działania.

Frezowanie CNC BydgoszczNa czym polega frezowanie CNC Bydgoszcz?

Frezowanie to kolejny, popularny rodzaj obróbki skrawaniem. W ruch obrotowy wprowadza się narzędzie, a nie jak w przypadku toczenia – materiał. Frezowanie również odbywa się na nowoczesnych maszynach CNC. Najczęściej obróbce poddawane są materiały o powierzchni płaskie. Nie tylko metale, ale również drewno czy tworzywa sztuczne.

Kształtowanie odbywa się przy pomocy wieloostrzowych frezów, których ostrza zagłębiają się w materiał, co powoduje usunięcie wierzchniej warstwy materiału. Frezowanie może odbywać się na dwa sposoby. Są nimi:

  • frezowanie przeciwbieżne – ostrza poruszają się w przeciwną stronę do kierunku posuwanego materiału;
  • frezowanie współbieżne – kierunek posuwu ostrza jest taki sam, jak kierunek posuwanego materiału.

Frezowanie i toczenie –odmienne sposoby obróbki metali

Na frezarce, jak wcześniej wspominano obrabiane są materiały o płaskiej powierzchni – o charakterze liniowym. Często spotykamy się z frezowanym drewnem – jest to materiał, który najczęściej zostaje poddany tej metodzie obróbki. Na tokarce uzyskujemy materiały o symetrycznym kształcie. Obrabiana może być zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna część materiału.