23 lipca 2024

Katalog internetowy firm BHP i PPOŻ

Zapraszamy do dodania swojej firmy do naszego katalogu firm

Barierki drogowe – skuteczne zastosowanie na drodze

Barierki drogowe

Szerokie zastosowanie w ochronie pieszych i rowerzystów znajdują barierki drogowe. Prawidłowo ustawione uniemożliwiają pojazdom wyjechanie poza krawędź drogi, a w razie kolizji zmniejszają uszkodzenie pojazdu (najczęściej do uszkodzenia nadwozia, co zdecydowanie zmniejsza koszty naprawy pojazdu).

Najczęściej stosowane bariery w Polsce

Bariery drogowe stalowe są najczęściej spotykane na polskich drogach. Składają się z takich elementów jak słupki, wsporniki, elementy odblaskowe. Są pomocne w celu odgrodzenia ruchliwych odcinków dróg od chodników. Stosowane również na wiaduktach czy na ścieżkach rowerowych. Dodatkowo, zleceniodawca może wybrać, z jakiej stali ma zostać wykonana zamówiona przezeń bariera drogowa, które odróżniają się wytrzymałością na kolizje pojazdów i opornością na rdzewienie.

Różnorodność stosowania barier

Typ stosowanej barierki jest zależny od obszaru drogi, na której się znajdujemy. Tam, gdzie ruch pojazdów osobowych jest natężony, stosowane są konstrukcje bezpieczne właśnie dla samochodów osobowych. Na drogach, gdzie widuje się wielkie skupisko samochodów ciężarowych stosowane są wysokie i solidne bariery drogowe. Na ogół jednak droga musi być bezpieczna dla dwóch typów pojazdów, toteż popularne są konstrukcje mieszane, gdzie najpierw występuje bariera chroniąca pojazd lekki, a następnie tuż za nią –  wysoka bariera dla ciężarówki.

Bariery drogowe stalowe

Bariery drogowe ratują życie

Barierki drogowe uniemożliwiają wyjazd z trasy pojazdu, w momencie gdy kierowca traci panowanie nad kierownicą. Co ważne, nie stanowią przeszkody dla kierowcy, bo są montowane tylko tam, gdzie niezbędna jest ich obecność dla zachowania bezpieczeństwa. Klasyczna bariera sprawia, że energia powstała w wyniku uderzenia jest całkowicie pochłaniana przez strefę „wgniecenia” auta i stalowego elementu bariery. Tak więc, zderzenie z barierą drogową, pomimo obecności strachu przed kolizją, jest nie tyle mniejszym niebezpieczeństwem, co często – jedynym ratunkiem dla życia. W razie wypadku możliwe jest doznanie ciężkich obrażeń ciała i złamań, jednakże bariery drogowe zwiększają możliwość przeżycia uczestników wypadku drogowego.